lipro_blog_zdrowe-papierosy_waper

Czy istnieją zdrowe papierosy?

W dymie papierosowym znajduje się ponad 5 tys. substancji szkodliwych dla człowieka. Na łamach British Medical Journal1 ukazała się informacja, że e-papierosy są skutecznym narzędziem do rzucenia palenia – już 1,5 mln Brytyjczyków przestało dzięki nim zaciągać się trującymi substancjami. Czy e-papierosy to zdrowe papierosy?

Co kryje się w papierosach?

W klasycznych papierosach dym, który trafia do płuc palacza, powstaje w wyniku spalania tytoniu. Proces ten jest szkodliwy nie tylko dla osoby palącej, ale również dla wszystkich znajdujących się w otoczeniu palacza. Dlaczego? W dymie papierosowym zawartych jest 5600 związków chemicznych, w tym 40 rakotwórczych i ponad 400 szkodliwych dla zdrowia. Dym klasycznego papierosa zawiera między innymi takie substancje jak:

 • aceton – rozpuszczalnik, składnik lakierów i farb,
 • cyjanowodór – zwany kwasem pruskim, stosowany w komorach gazowych podczas II wojny światowej,
 • naftalen – środek owadobójczy,
 • toluen – rozpuszczalnik,
 • arsen – trucizna, składnik bojowych środków chemicznych,
 • kadm – silnie trujący metal, rakotwórczy,
 • tlenek węgla – tzw. czad, składnik spalin,
 • chlorek winylu – związek rakotwórczy, stosowany w przemyśle tworzyw sztucznych.

Więcej szkodliwych związków wymienionych jest na poniższej ilustracji. Wszystkie te substancje trafiają do organizmu palacza i biernych palaczy. Emitowany dym jest duszący i pozostawia nieprzyjemny zapach w pomieszczeniach oraz wnika w ubrania. Ich dodatkową wadą jest generowanie śmieci – polskie ulice toną w niedopałkach. To wszystko sprawia, że nie są to zdrowe papierosy dla nikogo.


fot. Centrum Onkologii w Warszawie

Czy paląc można wygrać z nałogiem?

W Wielkiej Brytanii od wielu lat prowadzone są badania nad działaniem e-papierosów. Dowiedziono, że pomagają w rzucaniu palenia ich klasycznych odpowiedników. Jak to działa? Elektroniczny papieros to inhalator, dzięki któremu do organizmu człowiek trafia oczyszczona nikotyna. Płyny stosowane w e-papierosach zwane liquidami, w swoim składzie mają substancje pochodzenia roślinnego takie jak gliceryna czy glikol propylenowy. Zatem czy można powiedzieć, że to zdrowe papierosy? British Medical Journal twierdzi, że tak, ponieważ dzięki nim można rzucić palenie i pozbyć się uzależnienia od nikotyny.

Jak przestać palić?

Na polskim rynku dostępne są liquidy o zróżnicowanej mocy, czyli różnym stężeniu nikotyny. Można również kupić płyny, które jej nie zawierają. Dzięki takiej różnorodności da się dobrać liquid do swoich zapotrzebowań. Czyli jak rzucić palenie? Najpierw kup do swojego e-papierosa liquid, który ma moc odpowiadającą palonym papierosom:

 • papierosy mocne (czerwone) – liquid 14-18 mg/ml nikotyny,
 • papierosy średnie (niebieskie) – liquid 9-12 mg/ml nikotyny,
 • papierosy słabe (srebrne lub Light) – liquid 3-6 mg/ml nikotyny,
 • papierosy bardzo słabe (Super Light) – liquid 0-3 mg/ml nikotyny.

Warto zacząć od niższych mocy niż byliśmy przyzwyczajeni w tradycyjnych papierosach, ponieważ chmurka z e-papierosa to coś nowego dla organizmu. Następnym krokiem jest zakup liquidów o coraz mniejszej mocy i tak stopniowo, aż dojdziesz do płynu beznikotynowego. Uwolnisz się od nałogu i pozostanie jedynie inhalowanie się smakową chmurką. Właśnie dlatego można e-papierosy nazwać zdrowymi papierosami – nie zawierają szkodliwych substancji obecnych w dymie papierosowym i mogą sprawić, że skończysz z nałogiem tytoniowo-nikotynowym. Sprawdź czy pomogą także Tobie!

1. Shu-Hong Zhu, Yue-Lin Zhang, Shiushing Wong, Sharon E Cummins, Gary J Tedeschi, E-cigarette use and associated changes in population smoking cessation: evidence from US current population surveys, 2017
Fot. artykułu – Itay Kabalo

Udostępnij ten wpis

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email