lipro_blog_vape_epapieros

Czy już wiesz jak palić e-papierosa?

Elektroniczny papieros działa zupełnie inaczej niż jego klasyczny odpowiednik. Nie zachodzi w nim proces spalania, a jego użytkowanie to nie palenie, lecz wapowanie. Jeśli chcesz się dowiedzieć jak palić e-papierosa, koniecznie przeczytaj nasz poniższy tekst.

Trochę o budowie e-papierosa

By dowiedzieć się jak palić epapierosa, musisz przede wszystkim wiedzieć, że to inhalator. Co to znaczy? Wdychasz mgiełkę, która powstała w procesie podgrzewania. Elektroniczny papieros składa się z pojemniczka z płynem smakowym zwanym liquidem, który jest podgrzewany przez grzałkę zasilaną akumulatorem. Gdy płyn zostaje odpowiednio podgrzany, trafia do komory zakończonej ustnikiem.
Mgiełka nie zawiera związków rakotwórczych, toksycznych czy mutagennych takich jak w przypadku klasycznych papierosów, ponieważ nie zachodzi tu proces spalania np. tytoniu. Z tego względu jest to mniej szkodliwa alternatywa dla papierosów (dym papierosowy zawiera ponad 5 tysięcy groźnych dla zdrowia związków, o których pisaliśmy w tekście pt. “Czy istnieją zdrowe papierosy?”), o czym informują badania opublikowane na łamach British Medical Journal1. Mgiełka powstała z elektronicznego papierosa nie jest dusząca ani szkodliwa dla otoczenia, czyli możesz spokojnie używać e-papierosa w domu.

Każdy dobry producent dołącza do urządzenia ulotkę, w której opisuje jak palić e papierosa. Znajdziesz tam między innymi informację o sposobie zaciągania się mgiełką.
Wapowanie epapierosa różni się od palenia klasycznego papierosa. Przede wszystkim zaciągasz się dłużej, lecz nie za długo, tak aby nie przegrzać grzałki. Przegrzanie może spowodować zmianę odczuwania smaku płynu — może mieć posmak spalenizny lub intensywność smaku jest zmienna. A jak długo trzeba się zaciągać? Takie informacje znajdziesz w ulotce, ponieważ czas ten zależny jest od modelu urządzenia.

Trochę o technice wapowania

Jak palić e-papierosa, by nie doprowadzić do kaszlu palacza i uczucia drapania w gardle? Te zjawiska występują w przypadku e-papierosów bardzo rzadko. Uczucie drapania w gardle może być wywołane przez zbyt mocny płyn (o za dużym stężeniu nikotyny), który został źle dobrany do Twoich potrzeb. Czasem przegrzana lub po prostu źle działająca grzałka również może podrażnić gardło, ponieważ nieprawidłowo podgrzewa płyn. Kaszel palacza może natomiast zostać wywołany poprzez zbyt szybkie zaciąganie mgiełki do płuc.

Zatem jak palić e papierosa, by nie doprowadzić do tego dyskomfortu? Mgiełkę musisz najpierw przytrzymać w ustach, a później skierować do płuc. Ta technika w waperskim świecie ma anglojęzyczne określenie “Mouth To Lung” (w skrócie MTL), czyli z ust do płuc.
W przypadku clearomizerów dolnogrzałkowych proces zaciągania się mgiełką ma dodatkowe znaczenie – dłuższe zaciąganie zapobiega wyciekom płynu.

Wapowanie to proces, którego techniki można się nauczyć już po pierwszym użyciu.
Z czasem zapragniesz zmienić sposób chmurzenia na nieco bardziej… zjawiskowy. Środowiska vapingowe nieustannie rywalizują między sobą o to, kto wymyśli lepszy trik. Na YouTube znajdziesz mnóstwo poradników jak wykonywać poszczególne sztuczki, a jak już złapiesz bakcyla, to może nawet dołączysz do “wymiataczy” z poniższej kompilacji!

Czy wiesz jak dbać o urządzenie?

Z ulotki dołączonej do urządzenia dowiesz się nie tylko jak palić epapierosa, ale także jak trzeba dbać o swoje urządzenie, by działało prawidłowo i długo. Widzisz więc, że ulotka jest ważna. Dodatkowo dowiesz się z niej kiedy należy wymienić grzałkę, np. wtedy, gdy pojawia się posmak spalenizny, spada intensywność smaku mgiełki bądź powstająca chmura jest mniejsza niż wcześniej.

Obawiając się, że liquid wycieknie, trzymaj urządzenie w pozycji pionowej – w przypadku clearomizera dolnogrzałkowego. Clearomizer górnogrzałkowy trzeba co jakiś czas przechylać. Musisz to robić, by podgrzać równomiernie płyn. Zapobiega to efektowi spalenizny.
Kolejną ważną informacją jest fakt, że w elektronicznych papierosach wykorzystuje się akumulatory litowo-jonowe, których nie wolno zostawiać w zasięgu dzieci, a całe urządzenie musisz przechowywać zgodnie z zaleceniami producenta. Dzięki temu e-papieros będzie działał długo i bez zarzutów.

Gotowi. Do wapowania. START!

1. Shu-Hong Zhu, Yue-Lin Zhang, Shiushing Wong, Sharon E Cummins, Gary J Tedeschi, E-cigarette use and associated changes in population smoking cessation: evidence from US current population surveys, 2017

Udostępnij ten wpis

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email