lipro_blog_e-papieros_bez_nikotyny

E-papieros bez nikotyny – czy to dla mnie?

Papierosy elektroniczne zostały docenione w Polsce nie tylko ze względu na swoje walory smakowe, ale także dlatego, że nie pozostawiają w otoczeniu palacza duszącego dymu. E-papierosy bez nikotyny to smakowa mgiełka pozbawiona tej substancji. Co jeszcze warto o nich wiedzieć?

Czy chciałbyś rzucić palenie… paląc?

E-papierosy bez nikotyny, jak wiesz, są w wielu przypadkach wygodniejsze od klasycznych papierosów. Dlaczego? No cóż, przyjrzyjmy się kilku zaletom tego inhalatora:

  • niedopałek to nie problem – bo go nie ma, czyli już nie musisz się martwić gdzie go wyrzucić,
  • nie ma duszącego dymu – e papierosy to inhalatory, a więc nie zachodzi w nich proces spalania, czyli nie powstaje dym, który wnika w ubrania palacza, zostaje w pomieszczeniu i dusi biernych palaczy,
  • jest poręczny i możesz go schować do kieszeni – gdy zapalisz klasycznego papierosa, to… no cóż, nie schowasz go do kieszeni, a taki e papieros bez nikotyny czy nikotynowy to maszynka, którą możesz wyłączyć w dowolnym momencie i schować do kieszeni. To dużo wygodniejsze – dzięki temu palisz tyle, ile chcesz,
  • nie pozostawia osadu na palcach – klasyczne papierosy ze względu na zawiązki zawarte w dymie barwią skórę na żółto, a więc osoby, które palą już jakiś czas, mają żółty nalot na palcach trzymających papierosa,
  • jest przynajmniej 95% mniej szkodliwy1 – w procesie spalania tytoniu w papierosie powstaje wiele związków szkodliwych dla organizmu, o których szerzej pisaliśmy TUTAJ na naszym blogu. Udowodniono, że klasyczne papierosy zawierają około 5000 substancji toksycznych, kancerogennych, teratogennych (mutagenne, czyli uszkadzające płód).

Dzięki temu, że na rynku są dostępne płynne wkłady zawierające nikotynę (o różnym stężeniu) i te wolne od niej, możesz rzucić palenie klasycznych papierosów. Jak to zrobić? To proste. Na początek potrzebny Ci będzie płyn o wysokim, odpowiednim do potrzeb stężeniu nikotyny, a potem stopniowo należy zaopatrywać się w te o coraz mniejszym stężeniu aż dojdziesz do płynów beznikotynowych. Ministerstwo Zdrowia Wielkiej Brytanii zaleca tę metodę, aby uwolnić się od uzależnienia nikotynowego i korzystać z płynu wyłącznie ze względu na jego walory smakowe.

“Based on current knowledge, stating that vaping is at least 95% less harmful than smoking remains a good way to communicate the large difference in relative risk unambiguously so that more smokers are encouraged to make the switch from smoking to vaping.”
– raport Public Health England (2018) 1

Jak działa taki epapieros bez nikotyny?

Elektroniczny papieros to rodzaj inhalatora, który posiada grzałkę i zasilanie na baterię. Do epapierosa mocuje się pojemniczek z płynem, czyli liquidem np. smakowym. Inhalator za pomocą grzałki podgrzewa płyn i powstaje mgiełka, którą użytkownik zaciąga powoli najpierw do ust, a później do płuc. Zaciąganie mgiełki jest wolniejsze niż w przypadku dymu papierosowego.

 

Co zawiera e-papieros bez nikotyny?

E-papierosy bez nikotyny to takie same inhalatory jak te z nikotyną. Jedyną różnicą jest płyn. Na rynku dostępne są liquidy o różnym stopniu stężenia nikotyny oraz ten, które jej nie zawierają. To kolejna zaleta e-papierosów, bo to Ty decydujesz jaką dawkę nikotyny chcesz przyjmować.

Płyn do e-papierosa bez nikotyny oparty jest na składnikach pochodzenia roślinnego. Dwa główne to gliceryna roślinna oraz glikol propylenowy. W przypadku płynów nikotynowych oczywiście dochodzi jeszcze nikotyna o stężeniu zgodnym z ustawą tytoniową (nie większe stężenie niż 20 mg/ml). Epapieros bez nikotyny zawiera dodatkowe substancje podnoszące walory smakowe, czyli aromaty, które mają wpływ na intensywność smaku.

Zanim zaczniesz korzystać z elektronicznego papierosa, pamiętaj, aby przeczytać dokładnie dołączoną do niego ulotkę. Znajdziesz tam informacje dotyczące sposobu palenia, konserwacji i obsługi urządzenia. Po jej przeczytaniu spokojnie możesz cieszyć się właściwie użytkowanym epapierosem bez nikotyny.

McNeill A, Brose LS, Calder R, Bauld L & Robson D (2018). Evidence review of e-cigarettes and heated tobacco products 2018. A report commissioned by Public Health England. London: Public Health England.
Fot. artykułu – Seth Doyle

Udostępnij ten wpis

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email