LIPRO_akcyza_blog_900x600

Płyny do e-papierosów bez akcyzy do 30 czerwca 2020 r.

Nowy 2019 rok powitamy bez akcyzy na płyny do e-papierosów! Stosowne zmiany w ustawie przed kilkoma dniami podpisał Prezydent RP Andrzej Duda.

Na początku bieżącego roku weszła w życie ustawa akcyzowa, zgodnie z którą od 1 stycznia 2019 r. e-liquidy miały być opodatkowane kwotą 0,50 zł/ml, a wyroby nowatorskie 300 zł/kg. Na przedsiębiorców spłynął także obowiązek banderolowania swoich wyrobów oraz dostosowania produkcji do restrykcyjnych wymogów składów podatkowych. Niestety opóźnienia we wprowadzaniu poszczególnych rozporządzeń sprawiły, że termin wyznaczony firmom stał się niemożliwy do spełnienia. Dzięki uporowi przedstawicieli polskich producentów z branży płynów do e-papierosów udało się nawiązać dialog z Ministerstwem Finansów i wymóc zmiany w istniejącej legislacji.

Nowa ustawa z prezydenckim podpisem

Odsunięcie w czasie wcześniej uchwalonego prawa wymagało od władz stworzenia poprawki do ustawy, która musiała przejść pełen obieg legislacyjny. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy z dnia 15 listopada 2018 r. zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku akcyzowym z dnia 12 grudnia 2017 r. (Dz. U. z 2018 r. poz. 137). Sejm RP również praktycznie jednogłośnie przegłosował projekt ustawy (druk nr 3015), podobnie Senat RP na 68. posiedzeniu (druk nr 1028). Legislacja weszła w życie po formalnym zatwierdzeniu i podpisaniu dokumentu przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę w dniu 18 grudnia 2018 r.

Dziś wszyscy e-palacze mogą już odetchnąć z ulgą, gdyż do 30 czerwca 2020 roku sprzedaż e-liquidów będzie odbywać się na tych samych zasadach, co dotychczas – bez oznakowania w postaci banderol i nałożonej stawki akcyzy.

Głos małych i średnich przedsiębiorstw

LIPRO e-Liquid Production brało od samego początku aktywny udział w opiniowaniu i społecznym uświadamianiu jak zapisy nowej ustawy akcyzowej przełożą się na praktyczne zachowania rynkowe – stojąc tym samym w obronie interesów polskiej branży e-papierosów oraz podmiotów zajmujących się ich odsprzedażą. Firmy produkujące i dystrybujące e-liquidy to w głównej mierze podmioty z sektora małych i średnich przedsiębiorstw, które nie posiadają zasobów ludzkich ani środków mogących równać się z międzynarodowymi koncernami tytoniowymi.

Przedstawiciele LIPRO e-Liquid Production zabierali głos w czołowych krajowych mediach, by przedstawić rzetelny obraz skutków wprowadzenia akcyzy bez nanoszenia poprawek zgłaszanych przez branżę wobec przedstawicieli Rządu.

Kliknięcie w logotyp redakcji przenosi do materiału prasowego:

Fot. artykułu – Helloquence

Udostępnij ten wpis

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email