lipro_blog_rzucenie_palenia

Tytoń zabija co 6 sekund – zacznij przeciwdziałać już dziś

15 listopada 1974 roku. Dokładnie tego dnia w słonecznej Kalifornii zachęcono milion palaczy do zrobienia sobie 24-godzinnego detoksu od papierosa. Czyn ten dał początek akcji znanej dziś, ponad 40 lat później, jako Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu. Palaczu – dziś jest Twój dzień na rozpoczęcie walki z tytoniowym nałogiem!

Zabójczy „dymek”

O szkodliwości palenia wiemy wszyscy. Szerzej o zagrożeniach dla zdrowia pisaliśmy już wcześniej na łamach tego bloga, m.in. w tekście „Czy istnieją zdrowe papierosy?” oraz „E-papieros bez nikotyny – czy to dla mnie?”. Często jednak zapominamy o wszystkich negatywnych skutkach tego nałogu, szczególnie gdy znajomi zachęcają nas do wyjścia na „dymka” podczas sobotniej imprezy bądź w trakcie zabieganego dnia w pracy. Na szczęście dla nas są jeszcze ludzie, którzy starają się uświadamiać wszystkie osoby tkwiące w dybach tytoniowego więzienia.

 

Dlaczego warto rzucić palenie?

Henry Shapiro, brytyjski dziennikarz i publicysta, wraz z zespołem naukowców, lekarzy, a także ekspertów od zdrowia publicznego z całego świata opublikował raport pt. „Nie ma dymu bez ognia: globalny stan redukcji szkód wywołanych paleniem tytoniu w 2018 r.”. Lektura szeroko otwiera oczy swoich czytelników na negatywne skutki palenia, dlatego w tak ważnym dniu jak Światowy Dzień Rzucania Palenia przytoczymy kilka najważniejszych faktów zawartych w tej publikacji:

  • Co 6 sekund na świecie umiera jedna osoba, a jej odejście jest spowodowane wyłącznie chorobami odtytoniowymi.
  • Rocznie liczba ta przekracza 6 milionów zgonów – to więcej niż śmiertelność z powodu malarii, wirusa HIV i gruźlicy razem wziętych!
  • Palenie papierosów stanowi najbardziej niebezpieczny sposób konsumpcji nikotyny.
  • WHO podaje, że przed końcem obecnego wieku aż miliard osób będzie cierpieć na choroby bezpośrednio związane z paleniem, a koszty ich opieki medycznej przekroczą 1 bilion dolarów rocznie.
  • Rzucenie palenia bez wspomagania jest bardzo trudne. Zaledwie mały odsetek palaczy na stałe zrywa z nałogiem stosując tę metodę.
  • Przejście na bezpieczniejsze produkty nikotynowe (BPN) jest zawsze lepsze od dalszego palenia tradycyjnych papierosów.

Jak powiedzieć NIE nałogowi?

Archaiczne myślenie o rzucaniu palenia metodą zwaną „quit or die” (rzuć palenie albo zgiń) Shapiro zastępuje bardziej właściwym podejściem „quit or try”, czyli w wolnym tłumaczeniu „rzuć palenie lub chociaż spróbuj rzucić”. W powodzeniu tych prób mają pomóc właśnie bezpieczniejsze produkty nikotynowe, do których zalicza się plastry nikotynowe, nowatorskie wyroby tytoniowe oraz e-papierosy. Przejście na wapowanie rekomenduje nawet Ministerstwo Zdrowia Wielkiej Brytanii, by obywatelom ich kraju udało się skutecznie zerwać z tytoniowym nałogiem. Badania tej placówki wykazały, że e-papierosy są aż 95% mniej szkodliwe od tradycyjnego palenia 1.

„Zakazywanie takich produktów lub poddawanie ich niekorzystnym przepisom bądź wysokim podatkom skutecznie utrudnia dostęp do produktów mogących uratować życie.”
– raport „Nie ma dymu bez ognia (…)”(2018) 2

Najtrudniejszy pierwszy krok…

Na końcu wpisu podajemy linki do bezpłatnego pobrania raportu. Jest on po angielsku i ma prawie 130 stron, ale autorzy pomyśleli również o wszystkich zabieganych osobach, tworząc 8-stronicowe streszczenie. Dobra wiadomość dla niewładających mową Szekspira – autorzy zatroszczyli się o przetłumaczenie podsumowania na wiele języków, w tym i na polski. Zachęcamy wszystkich do lektury, gdyż nawet jeśli my sami szczęśliwie nie jesteśmy uzależnieni od palenia papierosów, to wiedza ta może się przydać, by pomóc naszym bliskim oraz znajomym. Światowy Dzień Rzucania Palenia jest raz do roku, ale my możemy być wsparciem dla innych przez pełne 365 dni!

LINKI DO RAPORTU:

  • pełny raport „Nie ma dymu bez ognia: globalny stan redukcji szkód wywołanych paleniem tytoniu w 2018 r.”LINK,
  • 8-stronicowe streszczenie w języku polskim – LINK,
  • graficzna oś czasu opisująca historię e-papierosa – LINK.

1. Shapiro H (2018). No Fire, No Smoke: The Global State of Tobacco Harm Reduction 2018 Knowledge-Action-Change
2. McNeill A, Brose LS, Calder R, Bauld L & Robson D (2018). Evidence review of e-cigarettes and heated tobacco products 2018. A report commissioned by Public Health England. London: Public Health England.
Fot. artykułu – Sera Cocora

Udostępnij ten wpis

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email