lipro_blog_phe_2019_1000x1000

Wapujesz i boisz się uzależnienia od papierosów? Niepotrzebnie!

Public Health England właśnie opublikowało nowy, coroczny raport poświęcony użytkowaniu e-papierosów. Wiele mitów zostało tym samym zdementowanych.

Public Health England (PHE) to brytyjski odpowiednik naszego Ministerstwa Zdrowia. Instytucja, przy wsparciu wielu naukowców z całego świata, przedstawiła nowe wydanie swojego corocznego raportu poświęconego e-papierosom. Pełna nazwa dokumentu brzmi „Vaping in England: an evidence update February 2019”.
Jest to niesamowicie ważna – a może i najważniejsza – publikacja naukowa dla całego waperskiego świata! Już poprzednie wydania potwierdzały, że e-palenie jest przynajmniej o 95% mniej szkodliwe niż palenie tradycyjnych papierosów, a każda nowa edycja raportu tylko potwierdza ten niezaprzeczalny fakt.

Pełen raport liczy 111 stron, a każdy jego rozdział zawiera naprawdę wartościowe treści. Jako, że każdy z nas ma swoje własne, liczne obowiązki na głowie, LIPRO e-Liquid Production stworzyło podsumowanie z najważniejszymi informacjami ujętymi w tegorocznej aktualizacji opracowania PHE.

Raport PHE – najważniejsze informacje

  • Na wstępie autorzy – na podstawie analizowanych wyników – po raz kolejny podkreślają, że chociaż używanie e-papierosów nie jest wolne od ryzyka, to jest wielokrotnie (ponad 95%) mniej szkodliwe niż palenie tytoniu.
  • Tegoroczny raport analizuje przede wszystkim kwestie używania e-papierosów przez ludzi młodych i bardzo młodych (nastolatkowie).
  • W raporcie zdementowane zostało powstawanie tzw. efektu furtki (gateway effect). Jest to sytuacja, w której eksperymentowanie przez młodych z chmurzeniem nieuchronnie poprowadzi ich do przejścia na tradycyjne papierosy. Kolejny raz dowiadujemy się, że efektu furtki nie ma. Do regularnego używania e-papierosów przyznaje się zaledwie 1,7% młodych Brytyjczyków (11-18 lat). Co ważniejsze – tylko 0,2% takich młodych ludzi wcześniej nie paliło tytoniu, a więc jest to marginalna ilość.
  • Jeśli chodzi o dorosłych, 11% użytkowników e-papierosów to byli palacze. To oznacza, że co dziesiąty palacz skutecznie porzucił tytoń.
  • Autorzy uwzględnili w raporcie fakt, że aktualnie sprzęt i liquidy są na tyle tanie, że każdego stać na zakup i użytkowanie e-papierosa. Wapujący preferują zwykle jeden rodzaj liquidu – tytoniowy, owocowy lub mentolowy. Większość z nich używa płynów o tej samej lub mniejszej mocy nikotyny (spory odsetek zostaje jednak przy tej samej).

Pełna treść raportu w języku angielskim dostępna jest pod linkiem http://bit.ly/mixxy-raport-phe.

Fot. artykułu – Zain Ali

Udostępnij ten wpis

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email